Domanowe Must heavy
Te pozycje przydadzą się wszystkim, którzy pragną rozpocząć przygodę z Wczesną Edukacją a i wprawieni rodzice mogą z powodzeniem wielokrotnie do nich wracać po wiedzę i natchnienie.

Niektóre to absolutne niezbędniki, inne można potraktować jako uzupełnienie wiedzy. Polskie wersje językowe niestety trudno dostać, nie ma też zbyt wiele tłumaczeń, dlatego wszystkim rodzicom, którzy mogą polecam czytanie książek w oryginale. A o te już dużo łatwiej.

Moim hitem numer jeden i jednocześnie książką, która była dla mnie przełomową jest „What To Do About Your Brain-Injured Child” (w Polsce wydana pod tytułem: „Jak postępować z dzieckiem z uszkodzeniem mózgu„). I tutaj zaskoczenie, bo przecież moje dzieci są zdrowe. Polecam tę pozycję z całego serca ponieważ nie tylko wprowadza ona czytelnika w filozofię Domana, ale i przedstawia pracę jego życia. Jest swego rodzaju biografią metod stosowanych przez zespół Glenna Domana. Piszę o niej jako o pierwszej bo uważam ją za najważniejszą spośród wszystkich następujących po niej pozycjach. Nie wiem czy w Polsce jest jeszcze do kupienia, osobiście takowej nie znalazłam, ale miałam dostęp do kopii. Jako że czytam i polecam wszystkim w miarę możliwości czytać książki w oryginale polecam szukać angielskich wersji np tutaj.

Kolejną pozycją, jaką rekomenduję wchłonąć przed innymi jest „Fit baby, Smart baby, your baby!: From birth to age six” która w wyżej wymienionej książce jest wspomniana jako „Jak nauczyć małe dziecko wspaniałej sprawności fizycznej„. Jest ona niezwykle ważna gdyż opisuje program wspierania rozwoju fizycznego dzieci od narodzin. Metoda Domana to przede wszystkim odpowiednie wspieranie prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka. W pierwszych latach życia, bowiem, to odpowiednie aktywności fizyczne rozwijają poszczególne części mózgu dziecka. Książkę nową, bądź używaną można kupić tutaj, oczywiście po angielsku. Jest też dostępna w empiku na zamówienie. Istnieje jeszcze jedna książka bardzo zbliżona treścią a mianowicie „How smart is your baby” która została wydana po polsku pod nazwą „Subtelna rewolucja. Wykorzystaj potencjał swojego malucha od pierwszego dnia życia”. Ta wersja skupia się przedewszystkim na rozwoju dziecka w pierwszym roku życia i szczegółowo opisuje ewaluację według Domanowego Profilu Rozwojowego.

Następne w kolejności są wszystkie pozycje „How to teach your baby…” Tutaj mamy do wyboru:

Część doczekała się publikacji po polsku pod hasłem „Subtelna Rewolucja (Czytanie, Liczenie)” Seria jest trudno dostępna, chyba nie doczekała się wznowienia, ale można ją znaleźć na allegro. I tutaj powiedziałabym, że kolejność jest dowolna. Ja zdecydowanie zaczęłam od „How to teach your baby to swim”, ale też od momentu kiedy tylko maluch był wystarczająco duży chodziliśmy na basen na zajęcia. Glenn Doman rekomendował aby zacząć naukę od czytania, jednocześnie matematyka jest niezwykle łatwa do uczenia dzieci. Wiedzę encyklopedyczną zostawiłam sobie na deser dla starszaka. Dodam, że czytając te książki można zauważyć pewne podobieństwa. W końcu tak naprawdę wszystko (z pominięciem rozwoju fizycznego) to jest pokazywanie swoistych bitów inteligencji. „How to multiply your baby’s intelligence” jest dla mnie taką pigułką w której poruszane są i czytanie, matematyka oraz bity inteligencji.

Jak zwykle zapraszam do komentowania ale i bezpośredniego kontaktu ze mną

Print Form