Ci którzy mają to szczęście uczęszczać na zajęcia umuzykalniające metodą Gordona z pewnością będą wiedzieć o czym mówię. Innych zachęcam do zapoznania się z Pam Pam Pam.

Wspominam o zajęciach jako że sama pierwszy raz usłyszałam pam pamowane melodie właśnie na takich zajęciach. Wiele można pisać na temat samej metody, albo raczej filozofii Gordona. Jego poglądy zdają się niezwykle spójne z tym, co głosił Doman. Z resztą posłuchajcie sami.

To, czego dziecko uczy się podczas pierwszych pięciu lat życia, tworzy podstawę dla całej późniejszej edukacji, która tradycyjnie rozpoczyna się wraz z przekroczeniem progu przedszkolnej czy szkolnej “zerówki”. Im wcześniej dziecko uzyska tę podstawę, tym więcej skorzysta z późniejszej edukacji i odwrotnie – im później tego dokona, tym gorsze będą dalsze efekty.

Gordon E.E. 1997 Umuzykalnienie niemowląt i małych dzieci, str.5

Co to jest to pam pamowanie? To zwyczajne wyśpiewywanie piosenek oraz melodii używając jedynie sylaby „pam”. Czyli przygładowo, nie śpiewamy „wlazł kotek na płotek” tylko „pam pam pam pam pam pam” do melodii kotka. O powodach takiego śpiewania opowiem innym razem, jest to związane z eliminacją języka jako tako z procesu umuzykalniania dzieci, aby mózg nie był rozpraszany kodowaniem czy raczej odkodowywaniem znaczenia słów. Pam pam pam i zostaje nam jedynie muzyka.

Przechodząc do meritum. Quarteto Gordon per piccolissimi to grupa ludzi, kwartet, który nagrał już trzy płyty z melodiami i rytmami właśnie pam pamowanymi. Wszystkie utwory posiadają jeden tekst: pam. Niektóre są bardzo melodyjne, inne bardziej rytmiczne. Pięknie wpadają w ucho. Każdy utwór zaczyna się od solowej prezentacji głównej linii melodycznej. Będzie ona powtórzona jeszcze jeden lub dwa razy za każdym razem coraz bardziej urozmaicona współgrającymi harmoniami.

Płyty z pewnością są świetnym uzupełnieniem zajęć Gordonowskich. Ale i dla dzieci, które nie chodzą na zajęcia są ciekawą alternatywą zwyczajnych dziecięcych piosenek. Są przede wszystkim piękne. Bardzo melodyjne. Gorąco zachęcam do puszczania dzieciom wartościowych muzycznie utworów w zamian za zwyczajne umca umca piosenki dziecięce.

Niestety nie ma obecnie dystrybucji tych płyt w Polsce. Nie ma ich również na Spotify. Aby je zdobyć musiałam sprowadzić je z Włoch, a to jest już wydatek. Ale z całą pewnością wart.

Wszystkich zainteresowanych odsyłam do strony, gdzie można nabyć te cudeńka. A dla ciekawych brzmienia udostępniam jeden z utworów, który można odsłuchać na kanale Quarteto Gordon na youtube.

Print Form