Chcesz poczytać więcej?
Sieć jak to sieć aż huczy od natłoku informacji. Niestety są kwestie, które nie doczekały się jeszcze na polskim rynku sprawiedliwego traktowania. Taką kwestią jest Wczesna Edukacja i sama tak zwana metoda Domana. Ale spokojnie, jest na czym zaczepić oko. A w innych tematach przedstawiam moje inspiracje.
teachyourbaby
Aga Basta to mój osobisty klaps w pośladek. Aż wstyd się przyznać, że mając dostęp do pewnych informacji na temat metody Domana, ja szperacz wyszukiwacz, nie dogrzebałam się wcześniej do tego bloga. Szczęśliwie wpadł mi pod koła nieco później i natchnął nie tylko do analizy mojego podejścia do wychowania naszych dzieci ale przede wszystkim tchnął wiatr w moje skrzydła. Dla wszystkich osób zainteresowanych uczeniem dzieci metodą Domana, ale i dwujęzycznością zamierzoną całym sercem polecam tę stronę:) Dodam, że Aga nagrywa swoje wpisy i zabiegane mamy mogą je odsłuchiwać. No i jak tu nie posłuchać?
ZabawnaNauka
Zabawna Nauka jest to dla mnie blog taty idealnego. Nie tylko przykład taty, który zdecydował się opiekować się swoim synkiem na tacierzyńskim zamiast mamy. Nieee, tata idealny to taki, który stworzył dla swojego dziecka idealne warunki rozwoju, przepełnione odpowiednimi dla niego bodźcami. Polecam również wywiad z Krzysztofem Kwietniem, jaki przeprowadziła oraz umieściła na swoim blogu Aga Basta. A nam i naszym dzieciom życzę tylko takich tatusiów.
Wczesna Edukacja
Strona wydawnictwa, które drukuje gotowe zestawy do nauki czytania globalnego w języku polskim jak i angielskim oraz zestawy do nauki matematyki. Jednocześnie posiadają w ofercie różne inne przydatne gadżety tj flashcardy w języku angielskim, zabawki czy książeczki. Można się również u nich zaopatrzyć w bity inteligencji. A dla tych, którzy chcą tworzyć własne materiały posiadają również czyste karty.
Ingenium
Strona fundacji założonej przez Dianę Piekarską – pasjonatkę nauczania. Strona bogata w informacje dotyczące metody ale również oferująca nieco darmowych materiałów oraz bity inteligencji. Darmowe materiały jednak trzeba sprawdzać bo wkradają się błędy. Niezwykle przydatne są muzyczne bity inteligencji, których nigdzie indziej nie udało mi się znaleźć.
Mądry Bobas
Blog Domanującej mamy pełen wartościowych wskazówek dotyczących metody Domana. Autorka oferuje również szkolenia, nie mogę się jednak w tej kwestii wypowiedzieć gdyż nie znam żadnego uczestnika. W sklepie można znaleźć nieco przydatnych materiałów np książeczki do czytania, bity inteligencji czy przygotowany do druku zestaw słów do czytania globalnego. Za dodatkową opłatą autorzy drukują i laminują materiały.
bilikid
Blog mamy uczącej swoje dzieci angielskiego. Skarbnica wiedzy dla rodziców szukających fajnych publikacji dla swoich dzieci ale i piosenek, gier i zabaw. Paulina Tarachowicz nagrywa i publikuje na swojej stronie FB live’y oraz publikuje tygodniowe propozycje programów nauczania dzieci pod hasłem Biliweek.
mamtonakoncujezyka
Ten blog jest mi bliski jako że strategia Elżbiety Rzeszutko jest bliska memu sercu jeżeli chodzi o dwujęzyczność zamierzoną. Absolutnym hitem jest zakładka Polish your English gdzie autorka wrzuca przydatne rodzicom słownictwo. Posługuję się językiem angielskim biegle, jednak niektóre koncepty, szeroko poruszane w dzieciństwie, są dla mnie nie lada zaskoczeniem więc korzystając z doświadczenia tej mamy chętnie podglądam tę sekcję, Dodam, że publikowane ikonografiki do ściągnięcia mogą z powodzeniem stanowić zalążek dla Bitów Inteligencji.
Karolina Lubas
Karolina Lubas jest nauczycielem języka angielskiego. Na rynku istnieje wiele stron, które poruszają temat kreatywnego podejścia di nauki języków obcych, nie planuję jednak ich przytaczać, gdyż nauka języków u nas w domu odbiega od standardowego modelu klasa – nauczyciel. Blog Karoliny uwzględniłam jako że ma w ofercie swojego sklepu coś ciekawego – a mianowicie uniwersalne karty wielokrotnego użytku. Są to karty na których w póżniejszych etapach można zapisywać słowa dziecku i tym sposobem przygotowywać materiały do czytania na bierząco.
koko
Klub Koko to przede wszystkim miejsce, w którym odbywają się zajęcia dla dzieci takie jak Bobomigi, Muzomigi i wiele wiele innych. Stronę polecam jednak dla tych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat uczenia języka migowego dzieci. Jest tam też słowniczek podstawowych pojęć jakie możemy wprowadzić dziecku.
Pomelody
Fantastyczny projekt, który traktuje o muzyce i muzykowaniu z dziećmi. Pełen muzycznych inspiracji, a każdy kto myśli, że na blogu się to kończy niech przetrze dobrze oczy bo Anna Weber, autorka, poszła o krok dalej i nie tylko przygotowała nam pomysły, ale podaje na talerzu fantastyczną muzykę stworzoną dla dzieci. Na stronie można posłuchać fragmentów utworów a nawet zapisać się na kurs online.
Czytanie globalne
Blog Marii Trojanowicz – Kasprzak o czytaniu globalnym. Autorka czerpiąc z metody Domana proponuje nieco inne podejście do nauki czytania. Storna pełna wartościowych informacji jednak odbiegająca od czystej Metody Domana. Niemniej jednak pełna wartościowych pomysłów no i traktująca również o nauce czytania dzieci „z problemami”.
Cudowne Dziecko
Jest to strona Doktor Anety Czerskiej przepełniona wartościowymi informacjami. W jej sklepie znajdziecie mnóstwo materiałów ale i listę szkoleń, które można przebyć. w sklepie również, podobnie jak we Wczesnej Edukacji są czyste karty dla tych, którzy zdecydują się przygotowywać swoje własne materiały. Niestety przeglądając stronę mam też drobny niesmak. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, iż metody reklamowane jako autorskie metody Dr Czerskiej są w rzeczywistości lekko zmodyfikowanymi metodami Domana. Niemniej jednak jest to kolejne miejsce w którym można się zaopatrzyć np w bity inteligencji. Osobiście lubię również bity kreatywności, których można używać do kreatywnej rozmowy z dzieckiem.
Dzieci są ważne
Opiniotwórczy, internetowy magazyn dla rodziców
Karmione Kulturą
Blog mamy, która zawodowa zajmuje się edukacją teatralną. Mnóstwo wpisów inspirujących do poszukiwania kulturalnych zakątków, różne recenzje. Warto zajrzeć.
Smakoterapia
Strona Iwony Zasuwy, z zawodu muzyka sesyjnego oraz pedagoga ale i mamy alergika. Pojawienie się w jej domu dziecka, które nie mogło spożywać wielu potraw sprawiło, że zaczęła eksperymentować i efektem tych eksperymentów jest wiedza zebrana na tej stronie. Iwona proponuje posiłki bez nabiału, glutenu oraz żywności przetworzonej. Nie wiesz czym zastąpić pysznycg pszennych racuszków od babci? Iwona napewno już to sprawdziła. Jest fanką kaszy jaglanej i robi z niej wszystko. Wydala też już trzy książki. Organizuje również warsztaty dla dzieci i rodziców. Co ciekawe na codzień pracuje z Kayah.
Olgasmile
Blog kulinarny na którym można znaleźć propozycje dla osób nie jedzących glutenu, nabiału, al również propozycje wegetariańskie czy wegańskie. Co ciekawe Olga uczy dzieci w edukacji domowej. Uwielbiam tę stronę gdyż jest niezwykle estetyczna a jedzenie zawsze wygląda przepysznie.
mama lama
Pisząc o Pomelody nie sposób wspomnieć o, tym razem, vlogu mama lama, którego jedną z głównych gwiazd jest również Ania Weber. Bardzo fajne nagrania traktujące o rodzicach i dzieciach w kontekście dwujęzyczności ale i muzyki. Autorzy zapraszają również od czasu do czasu gości tak więc jest co pooglądać!
okiem matki słowianki
Jest to kanał na youtube Joanny Chołuj, która uprawia edukację domową ale i jest pasjonatką kultury i historii słowiańskiej. Można u niej pooglądać jak wyglądają sesje czytania z kilkulatkiem ale i posłuchać o innych strikte nie związanych z edukacją domową.
Fundacja Poród bez Strachu
Strona Wrocławskiej fundacji, która roztacza opiekę nad matką i dzieckiem przed w trakcie i po porodzie. Zrzesza również położne odbierające poród domowy na terenie Wrocławia i w okolicy. Prowadzą warsztaty informacyjne z zakresu opieki okołoporodowej, przygotowania do porodu, organizują zajęcia w szkole rodzenia.
Fundacja Rodzić po Ludzku
Strona fundacji, która została powołana do życia w 1996 roku jako kontynuacja akcji „Rodzić po ludzku” przeprowadzonej kilka lat wcześniej. Celem fundacji jest podniesienie komfortu i warunków rodzenia w Polsce. Strona bogada w informacje o szpitalach, obowiązującym prawie itp. Mają również sekcję poświęconom porodom domowym.
Centrum Rodzicielstwa Bliskości
Bardzo fajna, przyjazna matce i dziecku szkoła rodzenia we Wrocławiu. Prowadzona przez Joannę Paluchiewicz, doulę, oferuje różnego rodzaju spotkania informacyjne oraz zajęcia z tematów okołoporodowych.
Dobrze Urodzeni
Niezależna inicjatywa rodziców i położnych. Strona pełna przydatnych informacji z zakresu przygotowania do porodu oraz samego porodu. Wspiera niezależnie pracujące położne. Formacja organizuje cykliczne konferencje.
Błękitny poród
Strona dla osób zainteresowanych hipnoporodem. Autorka organizuje kursy a na blogu można poczytać wspaniałe historie porodowe.
Joanna Chołuj
Strona mamy, o której wspominam w zakładce ciekawe Vlogi. Joanna prowadzi różnego rodzaju konsultacje i doradza w kwestii edukacji domowej dzieci. Pisze również książki a ja bardzo lubię jej blog gdyż nierzadko pisze o kulturze słowiańskiej w kontekście języka polskiego itp. Lubię ludzi z pasją a Joanna niewątpliwie taką jest.
Więcej niż edukacja
Blog stworzony przez dwie mamy uczące swoje dzieci w domu. Właściwie jest to podkast którego można słuchać bezpośrednio z aplikacji jak i na stronie. Oprócz wartości czysto informacyjnych bardzo lubię wywiady z rodzicami uczącymi dzieci w domu. Co prawda sama edukacja domowa jest tematem dla rodziców w wieku szkolnym, rodzice dzieci domanowanych często zmagają się z dylematem: co dalej? Można już zacząć słuchać:)
Centrum Nauczania Domowego
Strona projektu edukacyjnego wspierającego dzieci i rodziców, którzy uczą się w domu. Zawiera mnóstwo przydatnych informacji, między innymi dotyczące wszystkich formalizmów jakie trzeba przełknąć aby móc uczyć dziecko w domu. Ponadto rodzice zarejestrowani dostają dostęp do materiałów projektowych, które mają na celu ułatwienie procesu nauczania dzieci takich jak lekcje on-line, dedykowanego opiekuna on-line, scenariusze lekcji czy repetytoria. Przeznaczone dla dzieci w zakresie szkoły podstawowej.
Domowe Nauczanie
Strona mamy, która „uprawia” edukację domową.Pełna kreatywnych pomysłów na lekcje i przydatnych materiałów.
Andre Stern
Oficjalna strona człowieka, który nigdy nie chodził do szkoły. Jest jednak wszechstronnie wykształcony, na jego stronie dowiemy się, że jest muzykiem, kompozytorem, lutnikiem, dziennikarzem i pisarzem. Napisał kilka książek i szerzy wiedzę o wspieraniu naturalnej edukacji dziecka w domu dzieląc się jednocześnie swoimi doświadczeniami.
Wkrótce na stronie pojawi się wpis z zagranicznymi stronami wartymi uwagi. Bądźcie czujni!